thinkThin® protein Bars – delicious Nutrition for active lifestyles (Giveaway)

Sharing is caring!

Podíl

tweet

Podíl

Founder and CEO of thinkThin®, Lizanne Falsetto, is passionate about wellness. She had a successful occupation in the fashion industry which led her to work and live all over the world including, Japan, Paris, Milan, new York, Australia and Madrid. Her experience taught her how crucial nutrition was to health.

“I lived overseas as an international model for 14 years,” Lizanne told The healthy mommies Magazine, ” and when I came back to living full time in the US, I was really challenged to find nutritious food on the go – food that had good taste and quality. I started to make my own bars; stripped down, natural ingredients. keeping to what works best in my body, high protein, no sugar and gluten free.”

The all natural thinkThin® protein bars include these delicious flavors; chunky peanut butter, creamy peanut butter, brownie crunch, white chocolate, chocolate fudge, dark chocolate, chocolate covered strawberries, chocolate espresso, tangerine cremesicle, cookies and cream, caramel fudge and lemon cream pie. They also have also have 7 crunch flavors; chocolate dipped mixed nuts, white chocolate dipped mixed nuts, caramel chocolate dipped mixed nuts, plain mixed nuts and the new FRUIT and NUT bar; blueberry and mixed nuts, cranberry apple and mixed nuts and cherry and mixed nuts. They also have four flavors of bites 100 calorie snack bars; toffee nut, dark chocolate, white chocolate raspberry and cookies and creme.

along with making healthy food for consumers and raising her two children, Lizanne is a passionate philanthropist dedicated to battling and creating awareness for diseases like obesity and diabetes. She raises awareness through participating in events that align with supporting a healthy lifestyle. recently thinkThin® attended the American Dietitic association food and nutrition expo. Her company also supports gluten complimentary expos on a local, regional and national level. Lizanne also held a wellness event supporting first lady Michelle Obama in her “Let’s Move” campaign.

Související základní způsoby, jak začlenit protein do každého jídla

thinkThin® protein bars are delicious and make a terrific addition to any women’s diet especially active busy mommies like me. In buy to have the energy to take care of the people we love, we need to take care of ourselves first.

“It’s crucial to take care of your health because you are only given one life,” Lizanne explains, “I myself believe in living a long healthy life and having a positive mind and body. I want to be around to enjoy my kids grow up and experience life with them. At thinkThin®, we believe strongly in the premise of weight wellness. This is the optimal weight range at which our bodies feel delighted and healthy. This is not defined or dictated by aesthetic, shape, weight or tape measure – it is the physical and emotional outcome of feeling good, energized, funny, confident and living a life filled with happiness and laughter. once we focus on being healthy and happy, our bodies will follow and align.”

In buy to manage my weight and keep my metabolism going I eat small meals and healthy snacks every three hours. thinkThin® protein bars are the best mid morning snack for my busy lifestyle. I found that after eating one bar I stay full longer and have the energy I need to keep up with my kids especially my very active two-year-old. I will do my best to take Lizanne’s final words of recommendations to http://www.blogger.com/img/blank.gifheart, “Don’t waste a minute – try and do it all! žít život naplno; rich, varied, active and with interest and laughter surrounding family and friends.”

Related  health benefits of Licorice Root

thinkThin® protein bars can be purchased at these fine retailers:or online at thinkproducts.com.

Healthy mommies magazine readers can enter to win a sampling of a variety of thinkThin® protein bars by leaving us a comment. All entries are required to like thinkThin® on Facebook and follow thinkThin® on Twitter. five winners will be chosen at random and win a prize from thinkThin® protein bars and The healthy mommies Magazine. This contest is open to us residents only and ends on November 1, 2011 at 8am PST.

For extra entries:Subscribe to our healthy Living Newsletter

Sleduj mě na Twitteru

Subscribe to The healthy mommies MAgazine

Sledujte tento blog s Google Friend Connect

Digg tuto soutěž

Tweetujte tuto soutěž

Navrhněte soutěž pošlete odkaz na náš web nebo tuto soutěž s přítelem (ujistěte se, že bcc talbertcascia @ yahoo dot com, takže mám důkaz o e -mail), jako je časopis Healthy Mommies na Facebooku

Připojte se k našemu blogu Frog Communityd The Healthy Mommies Magazine do vašeho blogrollu.

Blog o této soutěži. Ujistěte se, že jste zahrnuli odkaz zpět.

Za každou položku včetně dalších položek zanechte prosím samostatný komentář. Vítězové budou vybráni náhodně z komentářů a e -mailů, které dostávám. Soutěž končí 1. listopadu 2011 v 8:00 PST a je otevřena každému jednotlivci v USA. Ve svých komentářích prosím zanechte svou e -mailovou adresu. Všechny komentáře bez e -mailových adres budou diskvalifikovány.

*Zveřejnění: Obdržel jsem ukázkový balíček proteinových tyčí ThinkThin® od Think Products výměnou za tuto recenzi. Všechny názory jsou přesné a 100% důl.

Cascia Talbert je zaneprázdněná bloggerka, vydavatel, spisovatel na volné noze, online obchodník a matka pěti dětí, žijící na severozápadě Pacifiku. S B.A. V historii a právu a vášeň pro psaní a pobyt zdravého založila časopis Healthy Mommies v roce 2007. Časopis Healthy Mommies je v současné době zařazen do špičkového zdravotnického blogu pro maminky a obsahuje několik spisovatelů odborníků na zdraví a blogery mámy. Paní Talbert věří, že pokud jsou matky dobře vzdělávány o zdravotních problémech a jak zůstat zdravé, mohou tyto informace předat svým dětem a obrátit statistiku dětské obezity v USA

Související 4 rutiny pro zdravější díkůvzdání

Paní Talbert je hlavním zdravotnickým bloggerem na wellsphere.com a její články najdete také na ezinearticles.com. Rovněž provozuje sociální síť zdravých maminek na Ning, je hlavním marketingovým ředitelem společnosti Talbert Nutrition LLC a je v poradní radě pro sociální média pro americkou wellness výzvu. Sledujte ji na Google+.

Odkaz na tento příspěvek: proteinové tyče Thinkthin®-Delicious Nutrition-Delicious Nutrition Pro aktivní životní styl (prozradí)

5/5

(1 recenze)

Sdílení se stará!

Podíl

tweet

Podíl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *